Готвач:Вегетаријанска кујна

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Готвач | Индекс на рецепти | Кујни | Специјални исхрани

Луѓето стануваат вегетаријанци од разни причини. Месојадците исто така јадат вегетаријанска храна. По дефиниција, вегетаријанци се оние што не јадат месо, живин, дивеч и продукти од животни како желатин. Во некои земји за вегетаријанци се сметаат и оние кои не јадат риба и морски плодови. Вегетаријанците, меѓутоа, јадат млечни производи и јајца. Они што не јадат млечни производи и јајца (како и риба и морска храна) се нарекуваат вегани; (видете веганска кујна). Сите вегански рецепти се и вегетаријански.

Вегетаријанска исхрана[уреди]

Според Американското диететско здружение, ,,соодветно осмислената вегетаријанска исхрана е здрава, соодветно хранлива и спречува некои видови на болести". Главната потреба во вегетаријанската исхрана се состои од житни култури и зрна, зеленчук, и донекаде овошја, ореви и семки. Вегетаријанската храна содржи сосема задоволително количество на протеин, наспроти грешните ставиви на некои луѓе.

Вегетаријански рецепти[уреди]

Следниве рецепти не содржат никакво месо, живина или морски плодови, но содржат млеко, јајца и мед. Рецептите без никакви производи од животинско потекло можат да се најдат во главата Веганска кујна.

Главни јадења[уреди]

Лебови[уреди]

Супи и чорби[уреди]

Сосови[уреди]

Десерти[уреди]

Разно[уреди]

Надворешни врски[уреди]

  • Vegetarian Recipes Delicious and healthy vegetarian recipes
  • VeggieBoards (recipes and message board)
  • Cordon Vert The Vegetarian Society's cookery school has many recipes, in addition to other information on vegetarianism.