Готвач:Веганска кујна

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Готвач | Индекс на рецепти | Кујни | Специјални исхрани

Веганската кујна не користи никакви продукти од животинско потекло како месо, млечни производи или јајца. Оваа е поограничена исхрана од вегетаријанската, која дозволува немесни производи од животинско потекло. Сите вегански рецепти се вегетаријански (но не и обратно).

Веганска исхрана[уреди]

Веганите ги имаат истите прехрамбени потреби како сите други луѓе, но треба да внимаваат да земаат витамини Б и Д, калциум, јод, масни киселини. Нутриционистичките страни на Веганското друштво нудат поподробни информации на оваа тема.

Замени за состојки кај веганската кујна[уреди]

Главна статија: Вегански замени

Во веганската кујна месото, јајцата и млечните производи се заменуваат со алтернативни состојки. Овие состојки се обидуваат да го повторат истиот вкус, текстура и другите корисни својства на стандардните состојки. Самото заменување може да биде повеќе или помалку успешно, зависно од рецептот, додека пак некои состојки воопшто неможат да се заменат.

Вегански рецепти[уреди]

Појадок[уреди]

Пијалоци[уреди]

Млека (течности од житарици, зрна и ореви)[уреди]

Сокови[уреди]


Намази[уреди]

Сирење и кашкавал[уреди]

Сосови[уреди]


Компоненти[уреди]

Рецепти кои се користат како компоненти во други рецепти.

Предјадења и додатоци[уреди]


Супи и чорби[уреди]

Леб[уреди]


Вегански плескавици[уреди]

Салати[уреди]

Сите салати без состојки од животинско потекло (сирење, јајца, месо и сл.)

Главни јадења[уреди]

Десерти[уреди]


Надворешни врски[уреди]