Готвач:Сендвичи

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Готвач | Индекс на рецепти

Сендвичите се состојат од две (или повеќе) парчиња леб со друга храна меѓу нив. Крстени се по Грофот Сендвич.

При вечери или забави, сендвичите треба да бидат тријаголни за да се држат лесно меѓу прстот и палецот и без кора. Полнетиците за сендвичите можат да бидат димен лосос или краставица. Низ ендвичите често се прободуваат чепкалки или стапичиња за полесно и похигиенско послужување.

За солените сендвичи постојат разни полнетици како сланина, мисиркино месо,спанаќ, пастрами, говедско во саламура (од конзерва), туршии, јазик, пржени школки, пржена риба, шунка, маслинки, сирење и кашкавал, туна, марула, домат и кромид.

Слатките сендвичи може да се на се направени од Путер од кикиритки, мед или џем.

Рецепти за сендвичи[уреди]