Фато мори душманке

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фато мори душманке е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Либето ми го зеде ти
рана на срце ми остави.
Рефрен:
А, а,... Фато мори душманке
леле катилке
А, а,... Фато мори душманке
проклета да си.
Многу време се љубевме
но за еднаш ме остави.
Рефрен
Среќна не ќе бидеш ти
кога лудо те колнам знај.
Рефрен

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни