Рајна на порти стоеше

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајна на порти стоеше, мила мамо,
Рајна на порти стоеше, (2 пати)
Либето си го чекаше.
Оздола иде млад јунак, мила мамо,
Оздола иде млад јунак (2 пати)
И носи писмо за Рајна.
Рајно ле, моме убаво, леле, убаво,
Рајно ле, моме убаво, (2 пати)
Носам ти писмо од дружба.
Рајна на јунак думаше, леле думаше,
Рајна на јунак думаше,
Што ќе ми писмо од дружба,
кога ми либе загина.

Надворешни врски[уреди]

Музика Блог за македонски народни песни