Еј море девојче

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Еј море девојче е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Еј море девојче
Еј море девојче лично, убаво
очите твои секој миг
со љубов ме гледаат
да се само мој,
да им се радувам
да ги љубам јас од срце
не ме оставај.
Рефрен
Еј девојче мое
ах ергенче мило.
За тебе моме лудувам, моме лудувам
за тебе момче живеам, ти си живот мој.
Еј море девојче мило, убаво
твојата уста медена
со љубов ме бакнува
топли бакнежи
од срце ми даруваш
да ја љубам јас бре моме
не ме оставај.
Рефрен
Еј море ергенче мило, убаво
моево срце мило момче
ти го подарувам јас
да си само мој
да ти се радувам
да те љубам младо момче
ти си живот мој.
Рефрен

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни