Дојди, дојди малој моме

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дојди, дојди малој моме е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Дојди, дојди малој моме
Дојди, дојди малој моме
долу во градина
цвеќе да набереш моме
букет да наредиш.
Букет да наредиш моме
мене да испратиш
мене да испратиш моме
оти војник ќ'одам.
Там ќе седам малој моме
до тринајс’ години
на петнајсе мило либе
јазе ќе се вратам.
Јазе ќе се вратам либе
тебе да те земам.

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни