Дејгиди луди млади години

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејгиди луди млади години,
Летнавте како сиви галаби.
Паднавте во момини дворови,
Скокнавте на момини скутови.
Барем се ерген мамо нашетав,
Низ таа влашка земја богата.
Влаинки моми мамо, заљубив,
И кара влашки моми мамо, невести.

Надворешна врска[уреди]

Музика