Готвач:Портокал

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ПОРТОКАЛ

Се одгледува во тропските и суптропските области, тркалезниот плод речиси има рапава, масна кора и сочно внатрешно месо богато со витаминот Ц. Главните комерцијлни се кинескиот портокал, мандарините, морскиот портокал без семки. Дрвото има широко, сјајни зимезелени листови со средна големина, рачки на листовите со тесни крилца и многу мирисни цветови. Раѓа плодови обило 50-80 години. Портокалите не напредуваат во квалитетот кога ќе паднат од дрвото, па се берат кога се целосно зрели. Поголемо количество на неговиот род во САД се преработува и смрзнува како концентриран сок. Споредни продукти се есенцијалните масла, пектинот, слатката кора, портокаловиот мармалад и остатоците за хранење на стоката.