Ајде ќе те прашам бре Донке

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ајде ќе те прашам бре Донке е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Ајде ќе те прашам бре Донке
Ајде ќе те прашам бре Донке
Донке Вардаринке
ајде дали тече бре Донке
Вардар матна вода.
Ајде тече, тече бре брате
бели пени фрла
ајде ми довлече бре брате
до два ми јунака.
Ајде првиот ми беше
јунак Мирче Ацев
ајде вториот ми беше
јунак Страшо Пинџур.

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни