Љуби, љуби лудо младо

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Љуби, љуби лудо младо е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Љуби, љуби лудо младо [2х]
дури лице ми е бело
дури лице ми е младо. [2х]
Љубам, љубам лудо младо [2х]
дури срце љубов сака
ајде дојди дај ми рака. [2х]
Јас со тебе љубов водам [2х]
каде сакаш лудо младо
јас со тебе сал ќе одам
ако тебе не те земам
лудо младо ќе изгорам.

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни