Дај ми, Боже, темен облак

Од Wikibooks
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дај ми, Боже, темен облак, да зароси ситна роса, да запраши црна земја, да се роди жито, просо, да се ранат сирачиња, сирачиња, сиромаси!